Doku ve Organ Bağışı Nedir?
13 Temmuz 2024

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku ve Organ Bağışı

Doku ve organ bağışı, insan hayatını kurtaran en önemli adımlardan biridir. Dünya genelinde tıp alanında çok büyük gelişmeler olmaktadır ve bunlardan biri de doku ve organ naklidir.

Doku ve Organ Bağışının Tanımı

Doku ve organ bağışı, kişinin sağlığı yerinde iken, kendi isteği ve iradesi ile, tıbben hayatı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka insanların hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri için tedavilerinde kullanılmak üzere bağışlanmasıdır. Günümüzde yapılan düzenlemelerle, insanlar hayatta iken de doku ve organlarını bağışlayabilmektedir. Hayatta iken en çok yapılan organ bağışı böbrek bağışıdır. İnsan vücudunda çift böbrek bulunduğundan, bir tanesi bağışlandığında diğer böbrek normal işleyişine devam edebilir. Yaşarken bağışlanabilen bir diğer organ ise karaciğerdir. Karaciğer, hızlı bir şekilde kendini yenileme özelliğine sahip olduğu için, karaciğerden bir parça alınıp bağışlanabilir.

Doku ve Organ Bağışı İçin Gereken Şartlar

Ülkemizde doku ve organ bağışı yapmak için, 18 yaşını doldurmuş ve kendi karar verme iradesine sahip olmak gerekir. Doku ve organ bağışı yapacak kişiye bütün bilgilendirmeler yapılmalıdır. Bağış yaparken müdahale şekli, olabilecek tehlikeler, mevcut sağlığına ve gelecekteki zamanlarda gelebilecek zararlar konusunda bağış yapan kişiye ve ailesine bütün bilgiler verilmelidir. Bu bilgilendirmeyi yapacak kişi doktor olmalıdır. Bilgilendirme sırasında yalnız olmamak önerilir. Bütün bu bilgilendirmelerden sonra organ bağışı yapmak konusunda kararlıysa kişiye organ bağış kartı verilir. Böylece yaşıyorken veya tıbbi ölüm sonrasında organlarını başka sağlık sorunu çekenlere verebilirler. Doku ve organ bağışından vazgeçen kişi ise o kartı atması ve bilgilendirmesi yeterlidir.

Organ Bağışı ve Tıbbi Ölüm

Organ bağışı, tıbbi ölüm sonrasında da yapılmaktadır. Yoğun bakım ünitelerinde, beyin ölümü gerçekleşen kişilerde, yaşıyor iken kendisi bağış yapmışsa ya da beyin ölümü sonrası ailesi onay verdiyse onun organları da bağışlanabilir. Tıbbi ölüm haricinde, diğer ölüm halleri ile gerçekleşen ölümlerde organ nakli yapılamaz. Doku ve organ bağışı, ciddi sağlık sorunları çeken insanlara verilecek en büyük ödüldür. Doku ve organ bağışı ile sonucu ölüme varan hastalıklardan kurtulunur, gözleri görmeyenin gözleri açılır ya da ömür boyu yaşamını diyaliz cihazına bağlı şekilde devam ettiren kişilerin, normal yaşantısına dönerek büyük dertlerine çare olunur. Dinimiz tarafından da doku ve organ bağışı konusunda hiçbir sakınca yoktur. Hatta tam aksine, bir hayat kurtarmanın büyük sevabı da bulunmaktadır. Organ bağışı sayesinde bir kişinin hayatını kurtardığımız zaman, toplumdaki saygı ve sevgimiz de o denli artacaktır. Başkalarına örnek olmanın gururu da size huzur sağlayacaktır.

Hangi Organlar Bağışlanabilir?

Son zamanlarda tıptaki ilerlemeler sayesinde, insan vücudunda çoğu organlar nakil yapılabilmektedir. Bağış yapılabilecek organları yaşarken bağışlanan ve ölümden sonra bağışlanan organlar olarak ikiye ayırmak gerekir. Hayatta sağ iken bağış yapılabilen organlar, diğer rahatsız bir insana gerekli olan doku, organ ya da hücrelerdir. Bunların ortak özelliği ise çift veya tabaka halinde olan organlar ve kendini yenileme özelliğinde olan organlardır. Örnekler:
 • Böbrek
 • Karaciğer
 • Kan
 • İlik

Ölümden sonra bağış yapılabilen organlar ve dokular ise şunlardır:
 • Deri
 • Damar
 • Bağırsak
 • Böbrek
 • Pankreas
 • Kalp
 • Kalp kapakçıkları
 • Akciğer
 • Gözün saydam tabakası
 • Kemik dokusu
 • Kıkırdak dokusu
 • Karaciğer
 • Kulak kemikçikleri
 • Kas ve beyin zarının bir kısmı

Bütün insanlar doku ve organ bağışında bilinçli olmalı ve çevresindeki herkesi de bu konuda bilgilendirilmelidir. Doku ve organ bağışının önemini kavramak, insani bir görev olmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tınal

12 Temmuz 2024 Cuma

Organ bağışı yaparken hangi şartların sağlanması gerekiyor ve bu süreçte aileme hangi bilgiler verilecek?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Tınal,

Organ bağışı yaparken belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Öncelikle, bağışçı 18 yaşından büyük olmalı ve kendi iradesiyle bu kararı vermelidir. Aynı zamanda, sağlık durumu bağışa engel olmamalıdır; bu durum doktorlar tarafından yapılacak değerlendirmelerle belirlenir.

Bağış sürecinde ailenize çeşitli bilgiler verilecektir. Bu bilgiler genellikle bağışın nasıl yapılacağı, hangi organların bağışlanabileceği ve bağışın gerçekleşeceği süreç hakkında olacaktır. Aileye, bağışın tıbbi ve etik boyutları hakkında da bilgi verilir. Bağışçının beyin ölümü gerçekleştiğinde, organların alınması için aileden onay alınır.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur. Eğer daha fazla sorunuz varsa, lütfen sormaktan çekinmeyin.

Selamlar,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Kadın Üreme Organı Yapısı ve Görevleri

Kadın Üreme Organı Yapısı ve Görevleri

Yapay Organ Nedir?

Yapay Organ Nedir?

Soluk Alıp Vermede Görevli Organlar?

Soluk Alıp Vermede Görevli Organlar?

Boşaltım Sistemi Organları ve Görevleri

Boşaltım Sistemi Organları ve Görevleri