Sigaranın Zarar Verdiği Organlar Hangileridir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sigaranın Zarar Verdiği Organlar Hangileridir?

Sigaranın zarar verdiği organlar neredeyse vücudun bütün organlarıdır denebilir. Çünkü içilen sigaralar nedeni ile doğrudan zarar gören organların yanı sıra içerisindeki zararlı maddelerin kana karışması ve kanın da diğer organlara gitmesi durumunda dolayılı olarak da diğer organlar zarar görebilmektedir. Günümüzde birçok insanın alışkanlık haline getirdiği sigara insan vücudunda birçok organa zarar vermektedir. Öyle ki yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür ki insanlarda meydana gelen hastalıkları yarısından fazlasının en büyük nedeni sigaradır. İçilen sigaralar insanların alında en önemli organlarına zarar vermektedir. Birçok zaman meydana gelen kanserler, birçok zaman meydana gelen sakatlıkların birçoğu sigaradır. Sigara insan vücuduna öyle zararlıdır ki hamile bir kadının sigara içmesi durumunda doğacak olan bebekte bil sigaranın olumsuz etkilerine rastlanabilir.

Saçlar: İlk olarak saçlardan bahsedecek olursak sigara içerisinde bulunan zararlı maddelerin yanı sıra kişi sigarayı içtikçe dışarı bıraktığı sigara dumanı yükseleceği için diğer insanları zehirlemesinin yanı sıra kişinin saçlarında renk değişimine ve çok kötü kokuların oluşmasına neden olmaktadır.

Beyin: İçilen sigara beyne giden oksijen miktarını azalttığı için beyinde direk olarak etkilere neden olarak kişilerde psikolojik olarak olumsuzlukların görülmesine neden olmaktadır. Çok fark edilmese bile aslında bu durumun örnekleri oldukça çoktur. Uzun yıllar içilen sigara beyinde kimyasal değişikliklere bile neden olabilmektedir.

Gözler: Uzun yıllar içilen sigara yine dumanı ile insanlarda görme işleminin gerçekleşmesini sağlayan gözlerde katarakt oluşumuna neden olmaktadır. Bunun yanında insanların sürekli olarak içtikleri sigara insanlarda maküler dejenerasyona bağlı olarak kalıcı körlük problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle göz içinde sigaranın zarar verdiği organlar arasındadır demek yanlış olmayacaktır.

Eller: Sigaranın insan vücudunda birçok yerinde zararı olduğu gibi ellerde de çok büyük zararları vardır. Sigara içen bir insanın eli daima pis kokar ve sigaranın vermiş olduğu sarımsı bir renk olur. Bu durum ise deri tarafından emilen mikropların çeşitli hastalıklar yapmasına neden olabilmektedir.

Burun: Sürekli olarak sigara içmiş bir insanın burunda koku körlüğü gibi durumlar yaşamış olması son derece normaldir. Çünkü burun içerisinde bulunan ve insanlarda koku almayı sağlayan organlar sigara dumanının verdiği zararlar neden ile oldukça şiddetli bir şekilde etkilenerek görevlerini yapamaz hale gelebilir.

Deri: Unutmayalım ki içilen sigaralar duman verilirken bu duman cildin birçok yerine temas eder. Bu durumda kişide sivilce ve siyah nokta gibi istenmeyen durumlar çok daha fazla görülür. Bu durumun yanı sıra ciltte kırışıklıkların oluşmasına neden olarak erken yaşlanma gibi durumlar gösterebilir.

Dişler: Bilindiği üzere sigara içen insanlarda bu kişilerin dişleri oldukça sarı olur. Kişiler günlük olarak fırçalasa bile sigara nedeni ile sararmaların önüne geçilmesi çok zordur. Bu sararma estetik güzelliğin yanı sıra kişinin dişlerinde plak oluşumuna da sebep olmaktadır.

Akciğerler: Kişinin sigara dumanını içine çekmesi durumunda bu duman direk olarak akciğerlere gider ve burada hava kesecikleri sayesinde kana kolayca karışır. Bu duman akciğerlerden süzülerek geçtiği için kişilerde akciğerde tıkanma, akciğer kanseri, astım gibi önemli ve tehlikeli hastalıklara neden olmaktadır. Akciğerler sigaranın zarar verdiği organlar arasında en önemlisidir.

Üreme sistemi: Erkeklerde ve kadınlarda sigara içilmesi sperm sayısını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu durum ise üreme sisteminin düzenli çalışmamasından olayı meydana gelmektedir.

Mide ve bağırsaklar: Sigara içen insanlarda mide ve bağırsak hastalıkları çok yaygın olarak görülür. Özellikle mide ülseri birçok kişide görülür. Sigara mideye en az bir asitli içecek kadar zarar verir.

Sigaranın Zarar Verdiği Organlar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çift Cinsiyet Organı

Çift Cinsiyet Organı

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanı Temizleyen Organ Hangisidir?

Kanı Temizleyen Organ Hangisidir?

Beş Duyu Organımız Nelerdir?

Beş Duyu Organımız Nelerdir?

İç Organlarımız ve Görevleri Nelerdir?

İç Organlarımız ve Görevleri Nelerdir?

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Organ Türleri ve Özellikleri

Organ Türleri ve Özellikleri