Vücudumuzdaki Organlar Yapısı ve Görevleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vücudumuzdaki Organlar Yapısı ve Görevleri

Vücudumuzdaki organlar, insan yaşamı için çok önemli görevler yapmaktadır. Bu organlardan herhangi birinin en küçük görev yapmaması durumunda bile çok büyük olumsuzluklar meydana gelebilmektedir. Vücudumuzda küçük ve büyük olarak birçok organ bulunmaktadır. Vücutta bulunan tüm bu organlar insan yaşamı için gereklidir. Şimdi İnsan vücudundaki ana organları sıralandıralım.

Kalp: İşte insan vücudunda en önemli organ. Kalp insan yaşamı için olmazsa olmazlardandır. Kalbin durması durumunda kişi yaşamına devam edemez. Ölen bir insanda ilk olarak kalbin çalışıp çalışmadığına bakılır. Bu sayede kişinin yaşamına devam edip etmediği tam olarak anlaşılır. Kalbin için boştur, kas yapısında bir organ olan kalp iki akciğer arasında bulunmaktadır. Kanın pompalanması görevini yaparak vücutta dolaşımın yapılmasını sağlar.

Karaciğer: Yine ana organlardan biridir. Vücuttaki organlar arasında küçük bir laboratuvar olarak farklı bir sınıfta tutulabilir. Karaciğer diyaframın hemen altında bulunmaktadır. Vücutta sağ tarafında bulunur. Yaklaşık olarak iki kilogram ağırlığındadır. Karaciğer sindirim üzerinde çok önemli görevler yapmaktadır. Özellikle sindirilemeyen besinler karaciğer sayesinde çok kolay bir şekilde sindirilir. Bunun yanı sıra karaciğerin birçok farklı görevi bulunmaktadır.

Akciğer: İnsan yaşamının sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Vücuttaki organlar için erekli olan oksijenin sağlanması için burundan gelen havayı hava keseciklerine hapsederek vücuda alınmaktadır. Böylece vücudun diğer organları da bu organ sayesinde çalışır. Göğüs boşluğu arasında bulunmaktadır. Göğüs boşluğunun sağ ve sol tarafında iki adet bulunmaktadır.

Dalak: Dalak insan vücudunda son derece önemli görevler yapmaktadır. Karın boşluğunun sağ tarafında bulunan dalak, en küçük görev yapmama gibi bir durumda bile insanlarda çok önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olarak kişilerde rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu nedenle dalak çok önemli organlardan biridir demek yanlış olmayacaktır. Dalak içerisinde gerektiği zaman kırmızı kan hücreleri yapılır. Yani dalak görevini tam olarak yapmadığında vücuttaki kan üretimi durur.

Mide: İnsanlarda sindirimin gerçekleştirilmesinde ve insanların tükettikleri yiyecek ve içeceklerin vücutta hem sindirilmei hem de depolanması amacı ile çok büyük görevleri vardır. Mide aynı zamanda kişilerde emilimi gerçekleştirir. Midenin bir tarafı yemek borusuna bağlıyken diğer ince bağırsağa ve kalın bağırsağa gider. Midede sindirimi gerçekleşmeyen maddeler bağırsağa gönderilerek burada sindirimi gerçekleştirilmektedir.

İnce bağırsak ve kalın bağırsak: Vücudumuzdaki organlar arasında son derece önemli roller oynamaktadır. İnce bağırsaklar, kıvrımlı bir yüzey yapısına sahiptir. İnce bağırsak içerisine çok büyük sindirim gerçekleşmektedir. İnce bağırsakta sindirilemeyen besinler direk olarak kalın bağırsağa gönderilir ve buradan dışarı atılır. İnce bağırsağın görevini yapmaması durumunda insanlarda oldukça büyük sorunlar meydana gelebilir.

Böbrekler: İnsan vücudunda iki adet bulunan böbrekler kanın temizlenmesinden tüketilen sıvıların süzülmesine kadar birçok görev yapmaktadır. İnsan vücudunda iki adet bulunan böbrekler aslında tek olarak da çalışabilmektedir. Bu nedenle nakil yapılabilir.

Pankras: Karın boşluğunun üst kısımlarında bulunmaktadır. Salgıladığı özel sıvılar ile sindirimin gerçekleşmesini kolaylaştırarak insan hayatını çok daha yaşanabilir bir hale getirmektedir.

Bu organların yanı sıra daha birçok organ bulunmaktadır. Vücudumuzdaki organlar arasında diğerleri ise;
  • Yemek borusu,
  • Apandisit,
  • Safra kesesi,
  • Soluk borusu,
  • Rektum,
  • Onikiparmak bağırsağı,
  • Anüs,
  • Üreme organları,
  • Duyu organları

Vücudumuzdaki Organlar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Haber Bülteni