Cinsel Organ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Cinsel Organ Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Cinsel Organ, Kadın cinsel organı büyük dudaklar, sağlı ve sollu olan, altı yağ dokusuyla dolu uzunlamasına deri çıkıntısı olarak bilinmektedir. Cinsel organ, genç kızlarda ve doğum yapmamış olan bayanlarda iç yüzleri genelde birbirine temas eder, kadın cinsel organlarına ait dokuları örmektedir. Dış yüzeyi kıllıdır, iç yüzü ise kılsız yağ ve ter bezlerinden oluşmaktadır. Rengi, büyüklüğü ve küçüklüğü ırka ve yaşa göre değişim göstermekle birlikte, cinsel ilişkiye başlama yaşına, yaşanan ilişki sıklığına, doğum sayısına, jilet, ağda gibi epilasyon yöntemlerinin uygulanışına, kilo şekil ve büyüklüğü de rol oynamaktadır. Ortalama olarak 7-9 santim uzunlukta, 2-4 santim genişliktedir. Erkekte ise karşılık geldiği organ testislerin yani yumurtalıkların üstündeki deri olmaktadır.

Dış Cinsel Organ: Perine adı verilen makatla vajen arasında kalan kısımdır. Küçük dudakların iç bölgesi burada ilişkide kayganlık sağlayan sıvıyı hazırlayan bezlerin ağzı bulunur. İdrar deliğini kaplayan doku vajina girişini oluşturan küçük dudaklar arasındaki boşluğu ve büyük dudaklar klitorisin üstünü örten dokuyu oluşturmaktadır. Klitoris gelen ve küçük dudakların kenarını oluşturan dokudur.

İç Cinsel Organ: Vajen yani döl yolu, vajenin iç kısmını saran adale tabakası, rahim ağzı, rahim, endometrium yani âdet kanamasında yenilenerek atılan dokunun döküldüğü yer ve adet kanı dediğimiz şeyi oluşturmaktadır. Tüpün ağzındaki saçak doku burada bulunur ve tüp burada bulunur ve yumurtalık ile yumurtalarda burada bulunmaktadır.

Döl Yolu: İlişkide penisin yani erkeklik organının girdiği yerdir. Adaleden oluşan bir yapısı olmaktadır. Adele tabakası dairesel bir şekilde vajeni kaplar. Uzunluğu yaklaşık olarak 7-8 cm olmaktadır. Bir erkeklik organının boyunun 11-18 santim arası normali bu boydan uzun olduğu düşünüldüğünde hemen aklımıza penisin geri kalanı nereye giriyor sorusu gelecektir. Vajen oldukça esnek bir yapıya sahip, genişleme özelliği olan boyuna da uzayabilme kabiliyetine sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra rahim ağzının arkasında kalan kısımda ilişki esnasında kullanılır. Vajina normalde hafif ıslak bir doku yapısına sahiptir. Cinsel uyarı esnasında vajina duvarlarından kayganlaştırıcı sıvı salgılanır, bu şekilde penisin vajene girişi kolay olur. Yine cinsel uyarıyla birlikte vajina duvarları kanla dolup şişlik oluşur ve sanki çocukların kollarına takılan şişme can simidi gibi penisi sarmaya başlar. Çok kilolu bebek doğumlarından ya da fazla doğum sayısından sonra vajendeki adeleler gevşer ve vajen bollaşır.

Rahim Ağzı: Çok hassas bir yapıya sahip olan bir yapıdadır. Bu yapısından dolayı kısa sürede yara meydana gelebilir, birçok bayanın hayatı boyunca iki üç kere karşılaştığı rahim ağzı yarası burada oluşur. Hissiz bir dokuya sahip olduğundan dolayı bu yara yakma, dondurma işlemi esnasında acı oluşturmaz. Kadın vücudundaki kanserleşme oluşumuna en müsait yerlerden biri olduğundan dolayı her kadının altı ayda bir pap smear adı verilen testi tanı amaçlı yaptırması gerekir.

Rahim: Armut şeklinde, önden arkaya yassı, kalın duvara sahip, içi boş bir organdır. Yaklaşık olarak 50 gram ağırlığında ve bir bayan yumruğu büyüklüğünde ya da daha küçüktür. Hamilelik bu organın içerisinde yerleşir ve burada büyümektedir.

Tüpler: Erkeğin boşalmasıyla vajene giren sperm rahim ağzından içeri girer ve bu tüpler vasıtasıyla yumurtaya iletilir. Bu şekilde yumurtayı dölledikten sonra döllenmiş yumurta bu tüpler aracılığıyla rahim içerisine taşınarak oraya yerleşmektedir.

Yumurtalıklar: Rahmin her iki yanında bulunan iki tane ceviz büyüklüğünde bir organ olarak bilinir. Yumurtalıkların iki görevi vardır, birinci görevi spermin döllemesi için gerekli olan yumurtayı üretmek, ikinci görevi ise kadınlık hormonlarının üretilmesidir.

Cinsel Organ Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Kanı Temizleyen Organ Hangisidir?

Kanı Temizleyen Organ Hangisidir?

İç Organlarımız Yapısı ve Görevleri

İç Organlarımız Yapısı ve Görevleri

Yapay Organ Nedir?

Yapay Organ Nedir?

Soluk Alıp Vermede Görevli Organlar?

Soluk Alıp Vermede Görevli Organlar?