Kadın Üreme Organı Yapısı ve Görevleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kadın Üreme Organı Yapısı ve Görevleri

Kadın Üreme Organı, Kadın üreme organlarını kısım kısım belirteceğiz. Kadın üreme organları;
  • Pelvis: Kadın bedeninde cinsel organların büyük bir kısmı vücudun içerisinde bulunmaktadır ve leğen kemiği yani pelvis adı verilen kemik bir yüzeyin üzerinde, karın zarı ve kaslarla örtülü şekildedir.
  • Dış Organlar: Bayanlarda dış cinsel organlar doğum kanalının girişini kaplayan kalın ve ince dudaklar olarak isimlendirilen yumuşak dokular olmaktadır. Dudaklar üst üste birleşik olarak görülür ve ön tarafta bulunan klitoris adı verilen oluşumu korumaktadırlar. Klitoris ve çevresi cinsel uyarılma yönünden en duyarlı olan bölgedir. Bayanlarda üreme kanalının yani vajina girişinin yakınlarında iki açıklık daha olmaktadır. Bunlardan öndeki idrar açığı, arkadaki olan ise dışkı çıkışının olduğu yani makat, anüs açığıdır.
  • Vajina: 7-8 santim uzunluğunda, kaslı, üst ucu rahimle bağlantılı olan, alt ucu dışarıya açılan esnek bir kanal olarak bilinir. Vajina rahime geçmek üzere erkek tohum hücreleri dökülen kanalıdır. Üreme olması için gerekli olan cinsel ilişki vajina yoluyla gerçekleşir. Vajina cinsel uyarı sonucunda kendiliğinden ıslanır, vajina cinsel uyarı sonucunda genişler ve cinsel ilişki esnasında organların sürtünmesini acısız hale getirir ve kolaylaştırır. Vajinanın alt kısmında kanal girişini kısmen kapatan ince ve esnek zara kızlık zarı yani himen adı verilmektedir. Kızlık zarı penisin vajinaya girdiği ilk cinsel ilişki esnasında genel olarak kolaylıkla yırtılır. Görülen hafif kanama kısa süre içerisinde kendiliğinden duracaktır. Fakat ani zorlama olduğunda oluşan yırtıklar fazla kanama meydana getirebilir, nadir olarak doktor yardımı gerekmektedir. Bazen cinsel ilişki esnasında yırtılmayan esnek zarlar da olmaktadır. Bu durumda ilişki esnasında kanama meydana gelmez. Daha önce cinsel ilişkisi yaşamamış çiftler ilk kez beraber ilişkiye girdiklerinde, cinsel ilişkiye giremeyebilirler. Bu endişe edilecek bir durum olmaz. Bu durum sonrasında cinsel ilişki daha sonra, kadın ve erkeğin karşılıklı olarak istek duyduğu ve kendilerini rahat hissettiği ortamlarda tekrar denenmelidir. Bu konudaki acelecilik ve zorlamalar birtakım problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Çift, ruhsal ve yapısal bazı özelliklerin ilişkiyi engellediğini düşündüğünde, bu hususun danışabileceği bir merkeze başvurması gerekmektedir.
  • Rahim: Rahim, mesaneyle kalın bağırsak ucu arasında kaslardan yapılmış, içi boş olan, şekil olarak ters duran armuda benzeyen bir iç üreme organı olarak bilinmektedir. Rahmin iç yüzeyi hamilelikte bebeğin yerleşmesi ve gelişmesine uygun olarak kan damarlarıyla dolu bir tabakayla kaplamaktadır. Rahmin asıl işlevi bebeğe anne karnında yaşama ortamı sağlamasıdır. İç tabaka her ay hormonların etkisiyle hamileliğe hazırlanır. Fakat hamilelik oluşmadığı zaman bu doku âdet kanaması olarak dışarıya atılmaktadır. Bu süreç ergenlik döneminde bayanların ilk adet gördüğü yaştan itibaren menopoz dönemine girene kadar her ay, bir düzen içerisinde tekrarlanır. Rahmin alt kısmındaki dar bölüme rahim ağzı yani serviks adı verilir. Rahmin üst iki yanında, her biri yaklaşık 10 santim uzunluğunda olan saçak şeklinde uzantıları olan iki tüp bulunmaktadır. Bu tüpler yumurtalığın çevresini sararak sonlanır ve yumurtalıklarda her ay oluşan yumurtayı rahme iletmesiyle görevlidir. Bunun yanı sıra yumurtanın erkeğin spermiyle döllenmesi de tüpler sayesinde gerçekleşir.
  • Yumurtalıklar: Rahmin iki yanında 1-2 santim büyüklüğünde, badem şeklindeki organlar olarak bilinir. Her yumurtalık, ergenlik başlangıcında yüz binlerce olgunlaşmamış yumurta hücresi içermektedir. Bayanlar, ergenlik döneminde cinsel olgunluğa eriştikten sonra ve doğal gelişimlerine ulaştıklarında ortalama olarak her 28 günde bir vajinal kanama görmektedir. Her kadın aynı aralıklarla ya da aynı sürede adet olmaz. Fakat, 21-35 gün zaman dilimi içerisinde adet görülmesi doğal sayılmaktadır. Adet süresinin uzunluğu da 2-7 gün arasında değişim gösterebilir. Önemli olan, kanamanın başlangıçta az olması ve sonra çoğalarak bir tepe noktaya varmasıyla sonunda tekrar azalarak bitmesidir. Âdet kanaması kirli kanın atılması yani kirlenme veya gerçek bir kanama olmaz. Aynı zamanda gerçekleşen kanama herhangi bir kesik veya yaralanma sonucunda oluşmadığından dolayı adet görmek, bir hastalık veya sakatlık olarak algılanmamalıdır.

Kadın Üreme Organı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Organ Türleri ve Özellikleri

Organ Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İç Organlarımız Yapısı ve Görevleri

İç Organlarımız Yapısı ve Görevleri

Kadın Üreme Organı Yapısı ve Görevleri

Kadın Üreme Organı Yapısı ve Görevleri

Vücudumuzdaki Organlar Yapısı ve Görevleri

Vücudumuzdaki Organlar Yapısı ve Görevleri

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Doku ve Organ Bağışı Nedir?

Duyu Organları Yapısı ve Görevleri

Duyu Organları Yapısı ve Görevleri