Organ Bağışı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Organ bağışı nasıl yapılır, Ölümünüzden sonra organlarınızın başka bir insan için kullanılmasına izin vermenizdir. Görmeyen bir insan görmesini ya da hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlıyor. Bir, kişi herhangi bir nedenle yaşamsal işlevini tam anlamıyla yitirdiğinde, buna " beyin ölümü" denir. Bu durumda kişi kendiliğinden soluk alıp veremez. Beyin işlevi geri dönülmez biçimde yitirmiş oluyor. Tıp, bu durumu " ölüm durumu" olarak kabul ediyor. Beyin ölümü kararını, ancak dört kişiden oluşan Uzman doktorlar tarafından karar verilir. Kişi hayatta iken, kendi iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarını başka bir hastalara tedavi için kullanılmasına izin vermesidir. Herkes organ bağışında bulunmalı ve yakınlarını buna ikna etmesi gerekir. Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, hastalara gerçek bir yaşam armağanı oluyor. Bir hayat kurtarmak çok güzel bir örnektir.

Hangi organlar bağışlanır, Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, gözün kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokular başarıyla naklediliyor. Bir kişi organlarını bağışlıyarak birçok insana yaşama şansı veriliyor.

Organ bağışı nereye yapılır, Sağlık Müdürlüklerinde, hastanelerde, Emniyet Müdürlüğünde, organ nakli yapan merkezlere, organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek kuruluşlarına yapılır. Organ, bağışı yapanların, bu durumda ailelerine de haberdar etmeleri gerekir. Daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olur. Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartı olması gerekiyor. Bu kartı daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. Hastaların ölüm hali gerçekleşme durumunda doktorlar hastanın ölüm tarihini, saatini ve ölüm halinin nasıl olduğunu gösteren ve imzaları olan bir tutanak düzenler. Organ ve dokunun alındığı belgeyi sağlık kurumuna vermek zorundadır. Bu tutanaklar salık kurumunda on yıl saklanıyor.


Organ alımı nasıl yapılır?


Organların alınma işlemi, Üniversite, Organ Nakli Merkezlerinde gerçekleştiriliyor. Organ bağışında bulunduğunuz taktirde organ bekleyen hastalara yaşama şansı verebilmeniz için bağış belgenizi kimlik gibi yanınızdan ayırmamanız gerekir. Organ alımı, ameliyathane koşullarında Uzman bir doktor ekibi tarafından gerçekleşiyor. İlgili organlar, alıcıya nakledilene kadar saklanıyor. Organ alındıktan sonra, kadavranın yani insan cesedinin bakımı uygun ve saygın olarak yapılır. Organ ve doku nakli için uygun tıbbi koşullar gerekiyor. Bu koşullar gerçekleşmeden organlar nakledilemez; dolayısı ile alınmaz. Kalbi durmuş kadavraların organları, kalp durduktan sonra çok kısa bir süre sonra yani yarım saat, bir saat içinde çıkarılmış ya da özel tıbbi önlemler alınmış olmaz ise organlar kullanılmaz hale geliyor. Bu durum hastanede yatan hastalar için bile güçlük yaratmakta olup; hastane dışındaki benzer durumlar, organın pratik olarak alınmasını imkânsız hale getirmektedir. Organ alma sırasında tüm uygun koşullar sağlanıyor. Organın alınmasına karar verildiği zaman; bedene saygılı olmak gerekir. Saygı prensibi ile, donörün ilgili organları, vücuda mümkün olduğunca hiçbir zarar verilmeden alııyor. Organ hastaları için yapılacak organlar hastalar için hayatta kalmanın tek yolu organ naklidir.


Kimler organ bağışı yapabilir?


18 veya üstü bir yaşta olmak gerekiyor. Akıl dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir. Organ nakli kuruluşlara başvurup organlarını bağışlayacağına dair belgeyi iki tanık önünde doldurması gerekiyor ve sonra organ bağış belgesi alabiliyor. Vefat etmiş hastaların akrabalarının izni ile organları alınıyor. Organ bağışı için sanıldığı gibi uzun bir işlemi yoktur. Organ bağış senedi imzalandıktan sonra organ bağış belgesi dolduruluyor ve bağış yapa kişiye veriliyor.

Organ Bağışı Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Organ Türleri ve Özellikleri

Organ Türleri ve Özellikleri

Beş Duyu Organımız Nelerdir?

Beş Duyu Organımız Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Organların Görevleri ve Yapısı

Organların Görevleri ve Yapısı

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Çift Cinsiyet Organı

Çift Cinsiyet Organı

Sindirime Yardımcı Organlar Hangileridir?

Sindirime Yardımcı Organlar Hangileridir?

Organların Yerleri ve Yapısı

Organların Yerleri ve Yapısı